نقش جهان


با فرارسیدن ماه محرم ، جا دارد از فداكارى هاى سیدالشهدا علیه السلام و قربانى هایى كه در راه نهضت او بویژه در عاشوراى محرم 61 هجرى پیش ‍ آمد بهره بردارى بشود تا چراغى فرا راه بشریت بالعموم و ملت مسلمان ایران بالخصوص باشد، و به ما بیاموزد تا از دین خود محافظت نموده و در برابر جریانها و افكار انحرافى ایستادگى كرده و ثابت قدم باشیم آنچنان كه حسین بن على علیه السلام و اصحاب برگزیده اش بخاطر دین و مقدساتشان در مقابل ارتش سهمگین یزید بن معاویه ثابت قدم ایستادند.

قبل از مطالعه اشاره به نكات زیر ضرورى است .
1 گرچه بعضى عدد شهداى كربلا را منحصر در 72 تن مى دانند (البته این عدد، افراد شاخص و نام آور را تشكیل مى دهند) اما محققان بیش از این عدد را ذكر نكرده اند.
2 عدد 115 تن از تحقیق مرحوم سماوى (ره ) در كتاب معروف ابصار العین فى انصار الحسین (ترجمه عقیقى بخشایشى ) استفاده گردیده است .


ادامه مطلب


طبقه بندی: مناسبت های مذهبی، 

اشتراک و ارسال مطلب به:

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 1389/09/25 توسط : نقش جهان

روز دهم ماه محرم ـ معروف به روز عاشورا ـ عظیم‏ترین روز سوگوارى و ماتم در فرهنگ اسلامی به شمار می‏رود.
در دهمین روز ماه محرم الحرام سال 61 هجری قمری (مقارن با اکتبر سال 680 میلادی) بزرگ‏ترین فاجعه در حق اهل بیت پیامبر (ص) انجام ‏گرفت و امام حسین بن علی (ع) به همراه بیش از صد نفر از خاندان و یارانش به شکل دردناکی به شهادت رسیدند.

امام حسین‏(ع) كه به دعوت اهل كوفه به سوی مردم این شهر شتافته بود تا با کمک آنان ظلم را ریشه‏ کن کند، پیش از رسیدن به كوفه، با پیمان‏شکنی مردم این شهر، در "سرزمین كربلا" به محاصره‏ نیروهاى دشمن درآمد. امام و خاندان و اصحابش، چون حاضر نشدند ذلت تسلیم و بیعت با حكومت غاصب وظالم یزیدى را بپذیرند، با لب تشنه و با رشادتى شگفت، تا آخرین نفر جنگیدند و به شهادت رسیدند. بازماندگان و بانوان آن حضرت(ع) نیز به اسارت نیروهاى ظلمت درآمدند.


ادامه مطلب


طبقه بندی: مناسبت های مذهبی، 

اشتراک و ارسال مطلب به:

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 1389/09/24 توسط : نقش جهان
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات