نقش جهان

با سلام خدمت کلیه دوستان
چند روزی است که از شبکه یک سیما سریالی به نام در مسیر زاینده رود پخش میشه که به غیر از دو بازیگر بومی شهر اصفهان از جمله آقای مهدی باقر بیگی که لهجه اصیل و شیرین اصفهانی را به زیبایی صحبت میکنند بقیه بازیگران آن حتی نتوانسته اند حتی جمله ای صحیح از لهجه اصفهانی بیان کنند .

در مسیر زاینده رود

البته من خودم به علت مشغله کاری که بعد از افطار دارم اصلآ نمی توانم سریالهای ماه مبارک رمضان را تماشا کنم.ولی بر حسب اتفاق قسمت دوم این سریال را تماشا کردم که نکته ای جالب در این سریال اتفاق افتاد که جای سوال از آقای اسماعیل عفیفه، تهیه‌كننده سریال «در مسیر زاینده‌رود»دارد .
در این قسمت پدر بزرگ خانواده یک شوخی عامیانه با عروس خانواده کرد که عروس خانواده در جواب پدر بزرگ بیان کرد که آقا جون با من شوخی وارده نکنید .در لهجه اصفهانی وقتی عنوان شوخی وارده را به کار می برند که طرفین با هم شوخی بدنی داشته باشند !!!!!
خدمت آقای عفیفه بایستی عرض کنم که جا داشت قبل از ساخت این سریال کمی وقت خودتان را صرف شناخت دقیق لهجه و بیان اصفهانی میکردید . تا لازم نباشد که از مردم اصفهان عذر خواهی کنید .شما به نوعی زیرکانه قصد توهین به مردم شهید پرور اصفهان را داشتید آدم های شهر ما را از نظر اقتصادی فقیر ،طماع بی فرهنگ و......وکوچه های شهر ما تنگ و خراب و ویران اما این نکته را به شما یاد آوری میکنم که به لطف خدا و شهردار پرتلاش اصفهان و گواهی همه کسانی که از شهرهای مختلف به نصف جهان آمده اند اصفهان از نظر زیبایی و نظافت و ...در کل ایران نمونه و سر آمد است.
همه مردم عزیز کشورمان لهجه اصیل اصفهانی را در سریالهای قصه های مجید به خاطر دارند سریالی که سالهای سال ماندگار خواهد بود،ساده و بی آلایش  .بی بی این قصه که هم اکنون اسیر بیماری و  فراموشی است به خوبی و زیبایی تمام لهجه اصفهانی را به نمایش گذاشت چون بزرگ شده همین شهر بود .من فکر کنم کارگردان این سریال خواسته یا ناخواسته با اختراع این لهجه جدید و بیان جدید اصفهانی به مردم اصفهان توهین کردند.
جا داشت که تهیه کننده این سریال حداقل یک کودک 6 ساله اصفهانی را برای مشاوره  تلفظ صحیح لهجه اصفهانی به خدمت می گرفت!!!!!!!!!!!!!!
متاسفانه خلاء قانونی باعث شده که چنین سریالهای بی کیفیت و ناهمخوان با لهجه یک شهر ساخته شود چنانچه قانونی وجود داشت که هر سریالی که در هر شهری قرار بود ساخته شود ناظر کیفی آن سریال صدا و سیمای همان شهر بود و یا تحت نظارت صدا و سیمای اون شهر ساخته می شد چنین مشکلاتی به وجود نمی آمد.ادامه مطلب


طبقه بندی: عمومی، 

اشتراک و ارسال مطلب به:

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 1389/05/27 توسط : نقش جهان
دانستنیهایی در مورد خلیج همیشگی فارس !!
خلیج فارس، دریای كم عمق و نیمه بسته ای است با مساحت حدود 240 هزار كیلومتر مربع كه در جنوب غربی قاره آسیا و در جنوب ایران قرار دارد.

زمین شناسان معتقدند كه در حدود پانصد هزار سال پیش، صورت اولیه خلیج فارس در كنار دشت های جنوبی ایران تشكیل شد و به مرور زمان، بر اثر تغییر و تحول در ساختار درونی و بیرونی زمین، شكل ثابت كنونی خود را یافت. قدمت خلیج فارس با همین نام چندان دیرینه است كه عده ای معتقدند: -خلیج فارس گهواره تمدن عالم یا مبدا پیرائی نوع بشر است.

دریانوردی ایرانیان در خلیج فارس، قریب پانصد سال قبل از میلاد مسیح و در دوران سلطنت داریوش اول آغاز شد. داریوش بزرگ،‌ نخستین ناوگان دریایی جهان را به وجود آورد. كشتی های او طول رودخانه سند را تا سواحل اقیانوس هند و دریای عمان و خلیج فارس پیمودند، و سپس شبه جزیره عربستان را دور زده و تا انتهای دریای سرخ و بحر احمر كنونی رسیدند. او برای نخستین بار در محل كنونی كانال سوئز فرمان كندن ترعه ای را داد و كشتی هایش از طریق همین ترعه به دریای مدیترانه راه یافتند.

ادامه مطلب


طبقه بندی: تاریخی، 
برچسب ها: دانستنیهایی در مورد خلیج همیشگی فارس !!،

اشتراک و ارسال مطلب به:

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 1389/05/27 توسط : نقش جهان

 


برابر با گفتارهای گذشتگان، پیشنیان بر آن بودند که بخش خشکی و شایسته‏ی زیست در زمین ویژه‏ی 4/1 شمالی است که آن را ربع مسکون می نامیدند و تمام 90 درجه‏ی عرض شمالی را خشکی نمی دانستند.
اما ابوریحان بیرونی نخستین دانشمندی است که در ایران زمین با نیروی شگفت انگیز دانش و خرد بر این نگره بود که در نیم کره‏ی جنوبی زمین (ربع شمالی دیگر) درست در کانون برابر قطرهای 4/1 شمالی نیز خشکی هست و دو ربع دیگر زمین را آب فرا گرفته و همین آب‏ها میان دو قاره را جدایی افکنده است.
و این پرسش که چرا نیاکان تنها یک ربع شمالی زمین را دارای خشکی می دانستند، پرسش چهارم از هشت پرسش ابوریحان از پورسینا است.
نگرش ابوریحان را به قاره‏ی نوین در دو جا از «تحقیق ماللهند» و یک جا در قانون مسعودی می توان دید و برابر با آنچه ابوریحان گفته، هر پژوهشگری بی گمان می شود که ربع شمالی (خشکی مقاطر) که ابوریحان با چشم خرد بدو گریسته، همان سرزمینی است که میان دو اقیانوس آرام و اطلس بوده و 462 سال پس از ابوریحان و شش سد سال پیش از این به وسیله‏ی کریستوفر کلمبیوس اسپانیولی (دریانورد یا دزد دریایی؟!) که بی گمان بود به هندوستان رسیده، تنها به گونه‏ی ناگهانی و از روی اشتباه پیدا گشت!

ادامه مطلب


برچسب ها: ابوریحان کاشف راستین قاره‏ی امریکا،

اشتراک و ارسال مطلب به:

نوشته شده در تاریخ جمعه 1389/05/22 توسط : نقش جهان
مروری بر قوانین عجیب و غریب کره شمالی !!!


صبحانه درپادگان
 
همشهری- ظاهرا خیلی از مردم کره شمالی سرشان به زندگی محدودشان گرم کرده اند و اصلا نمیدانند خارج از کره شمالی آسمان چه رنگی است.
 
قوانین عجیب و غریب:

در کره شمالی مردم اجازه ندارند ماشین داشته باشند !!!

در کره شمالی ساعت بیدارشدن مردم توسط شیپوری تعیین میشود که در سراسر شهرها و از طریق بلندگو پخش میشود. ساعت خوابیدن آنها هم توسط سیستم خاموش کردن چراغ تعیین می شود. سیستم پخش پارچه  ولباس هم توسط دولت کنترل میشود و بیشتر اوقات مردم در خیابان ها دیده میشوند لباس های یک شکل و شیبه هم به  تن دارند. این مساله در مدارس هم به صورت جدی دنبال میشود و خلاصه هر بخشی از زندگی مردم در کره شمالی از طریق قوانین خاصی کنترل میشود. البته مردم هم این وضع را پذیرفته اند.
اما از طرف دیگر این قوانین بعضی از شادی های اولیه را هم در زندگی مردم دریغ می کند; مثلا اینکه دوربین به کره شمالی وارد نمی شود و مردم هم نمی توانند آن را تهیه کنند. با وجود این، دولت کره شمالی کمک های زیادی از خارج دریافت می کند و مشخص نیست آنها را به دست مردم یا بین طبقه خاصی پخش می شود.
 


ادامه مطلب


اشتراک و ارسال مطلب به:

نوشته شده در تاریخ جمعه 1389/05/22 توسط : نقش جهان
مردم سراسر دنیا در ازدواج‌های خود آداب و رسوم بی‌شماری را رعایت
می‌‌كنند كه ریشه در نسل‌ها دارند. اغلب، این رسم و رسوم دارای معانی باارزش و جالبی هستند اما برخی از آنها كاملا بی‌معنی بوده و جایی در فرهنگ امروز انسان‌ها ندارند. در اینجا سعی داریم برخی از این آداب و رسوم عجیب را كه گاه باعث شگفتی دیگران می‌‌شود معرفی كنیم.

سیاه كردن عروس در اسكاتلند

در اسكاتلند یكی از رسم‌های قبل از مراسم اصلی ازدواج آن است كه باید عروس را سیاه كرد. طبق این رسم؛ اطرافیان باید عروس را غافلگیر كرده و بدون این‌كه خبر داشته باشد، روی سرش مواد كثیف‌كننده‌ای همچون آب كثیف، تخم‌مرغ، سس‌های مختلف، پر و موادی از این قبیل بریزند. سپس عروس آینده كه كاملا كثیف شده، توسط همان اطرافیان دور شهر چرخانده می‌‌شود و حتی او را به چند قهوه‌خانه و رستوران شلوغ هم می‌‌برند كه همه او را ببینند.

ادامه مطلب


طبقه بندی: جالب ولی واقعی، 
برچسب ها: عجیب ترین رسمهای ازدواج دنیا،

اشتراک و ارسال مطلب به:

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 1389/05/21 توسط : نقش جهان
سعدی

شیخ‌ مشرف‌الدین‌ ابن‌ مصلح‌ بن‌ عبدا... شیرازی‌ موسوم‌ به‌ شیخ‌ سعدی‌ از بزرگ‌ترین‌ ستارگان‌ و برجستگان‌ درجه‌ اول‌ آسمان‌ ادب‌ ایران‌ زمین‌ است‌ كه‌ با تسلط وصف‌ ناپذیر خود بزرگترین‌ شاهكارهای‌ ادبی‌ ایران‌ را در سرتاسر تاریخ‌ ادبی‌ این‌ كشور خلق‌ نموده‌ است‌. تاریخ‌ زندگی‌ این‌ شاعر و سخن‌سرای‌ بزرگ‌ چندان‌ معلوم‌ نیست‌ و اقوال‌ متعددی‌ در كتاب‌های‌ تاریخی‌ ذكر شده‌ است‌ ولی‌ ظاهرا در بین‌ سالهای‌ 600 تا 610 ه. ق‌ در شهر شیراز به‌ دنیا آمده‌ است‌.سعدی‌ در خانواده‌ای‌ اهل‌ علم‌ و ادب‌ چشم‌ به‌ جهان‌ گشود(1) و از اوان‌ كودكی‌ تحت‌ نظارت‌ دقیق‌ پدرش‌ به‌ آموختن‌ علوم‌ و معارف‌ روزگار خویش‌ پرداخت‌. محبت‌ و ارشاد خردمندانه‌ پدر در سال‌های‌ كودكی‌ مشوق‌ این‌ كودك‌ خردسال‌و سرشار از هوش‌ و استعداد بود و وی‌ در مدتی‌ كوتاه‌ به‌ اطلاعات‌ وافری‌ در باب‌ تاریخ‌ و ادبیات‌ ایران‌ دست‌ یافت‌. سعدی‌ در 12 سالگی‌ پدرش‌ را از دست‌ داد و با سرپرستی‌ مادرش‌ تحصیلات‌ خود را ادامه‌ داد. استاد در سال‌ 621ه.ق رهسپار بغداد كه‌ مركز علمی‌ و ادبی‌ بزرگ‌ آن‌ روز جهان‌ اسلام‌ بود گشت‌ ودر مدرسه‌ معروف‌ نظامیه‌ بغداد و دیگر محافل‌ علمی‌ آن‌ شعر مشغول‌ به‌ تحصیل‌ شد. این‌ دوران‌ مواجه‌ بود با هجوم‌ وحشیانه‌ مغولان‌ به‌ ایران‌ و پایمال‌ گشتن‌ ایالات‌ مختلف‌ ایران‌ در زیر سم‌ اسب‌های‌ این‌ قوم‌ وحشی‌ و درنده‌ خو. زادگاه‌ سعدی‌ اگرچه‌ از تهاجمات‌ مغولان‌ مصون‌ ماند ولی‌ استان‌ فارس گرفتار كشمكش‌های‌ سختی‌ بین‌ احفاد ‌خوارزمشاهیان و اتابكان‌ شد و آرامش‌ و امنیتی‌ كه‌ بر شیراز حاكم‌ بود رخت‌ بربست‌.


ادامه مطلب


طبقه بندی: ادبی، 
برچسب ها: زندگینامه شاعر بزرگ ایران زمین سعدی شیرازی،

اشتراک و ارسال مطلب به:

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1389/05/19 توسط : نقش جهان
ماه رمضان

ایرانیان مسلمان، بنا بر یک رسم کهن عادت کرده بودند که یک تا سه روز پیش از رویت هلال ماه رمضان به پیشباز این ماه بروند به همان شکل هم در هنگام سحر، یک ساعت به اذان مانده به بام خانه خود رفته، یا در بسیاری از جاها در گلدسته مسجد مناجات سحر را با آداب خاصی می خوانند . مضمونی که در اشعار انتخاب آنان می آمد، استقبال از رسیدن چنین ماه پر برکتی را می رساند که بسیار جذاب و دلنشین بود اما مهمتر از همه، در شروع این مناجات، دعوت مردم به فرستادن صلوات بود. نکته مهم آن که مومنینی که صدای پیشخوانی رمضان را می شیندند با صدای بلندی به همدلی، صلوات می فرستادند و شنیدن این صدا از خانه های یک محله در آن واحد، در دل شب عظمت و شکوه و همدلی خود را به اثبات می رساند به عنوان مثال در سیستان چنین می خواندند:

ادامه مطلب


اشتراک و ارسال مطلب به:

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1389/05/19 توسط : نقش جهان
10نکته‌ای که درباره پول نمی‌دانستید!؟

بزرگترین اسکناس تاریخ را که‌ اندازه‌اش به یک برگه سند قضایی می‌رسد، دولت فیلیپین در 1998 با ارزش 100‌هزار پزو چاپ کرده است. این اسکناس به مناسبت صدمین سالگرد استقلال فیلیپین از حاکمیت اسپانیایی‌ها چاپ شده بود و تنها در اختیار مجموعه‌داران قرار می‌گرفت. ارزش فروش هر برگه آن 180‌هزار پزو، معادل 3,700‌دلار بود.
 
گران‌ترین اسکناس تاریخ
عظیم‌ترین مبلغی که روی یک اسکناس درج شده به دوره اجرای طرح مارشال – بازسازی‌های پس از جنگ دوم – در انگلستان می‌رسد، که در آن زمان دولت اسکناس‌هایی به ارزش یك‌میلیون پوند چاپ می‌کرد. این اسکناس‌ها که در اصل برای استفاده دولت آمریکا طراحی شده بود، خیلی زود از دور خارج شد و در نتیجه تعداد بسیار انگشت شماری از آن به دست اشخاص عادی رسید. البته خارج از دور بودن این اسکناس‌ها به معنای بی‌ارزش بودنشان نیست، در سال 2008 یکی از دو بازمانده این مجموعه به مبلغ 120‌هزار‌دلار در یک حراجی به فروش رفت.
 
اولین ATM تاریخ
از زمانی که ارشمیدس در حمام به آن کشف معروفش رسید، این شاید درخشان‌ترین ایده‌ای باشد که به ذهن کسی رسیده است. مخترعی به نام جان شپرد-بارون وقتی در حال دوش گرفتن بود، طرح اولین دستگاه ATM جهان به ذهنش خطور کرد (البته این ادعای او بی‌رقیب و مخالف هم نبوده است). او طرحش را با بانک‌های انگلیسی درمیان گذاشت و به سرعت پذیرفته شد. اولین دستگاه ATM در 1967 در لندن ساخته و نصب شد.
 
ماشین با کد شناسایی شخصی کار می‌کرد و در ابتدا اسکناس‌ها اندکی با ایزوتوپ‌های رادیواکتیو کربن 14 آغشته می‌شدند، چون هنوز سیستم کددهی مغناطیسی کارت‌های خودپرداز اختراع نشده بود. البته این دستگاه یک تفاوت دیگر هم با نمونه‌های امروزی‌اش داشت: کارمزد نمی‌گرفت.

ادامه مطلب


طبقه بندی: جالب ولی واقعی، 

اشتراک و ارسال مطلب به:

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1389/05/19 توسط : نقش جهان
اس ام اس و پیامک ماه مبارک رمضان
جویند همه هلال و من ابرویت / گیرند همه روزه و من گیسویت

از جمله ای دوازده ماه تمام / یک ماه مبارک است ، آن هم رویت

فرا رسیدن ماه مبارک رمضان برشما مبارک باد
امام صادق-ع:

خواب روزه دار عبادت ،خاموشی او تسبیح ، عمل وی پذیرفته شده

و دعای او مستجاب است . . .

ادامه مطلب


طبقه بندی: پیامک، 

اشتراک و ارسال مطلب به:

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1389/05/19 توسط : نقش جهان

 Imageداریوش نخستین کسی است که دفتر دولتی خراجگزاری را منتشر کرد.او فهرست خراج همه ایالات را مشخص و منتشر کرد تا همه میزان خراج را بدانند. می‌گویند آینده از آن ملتی است که گذشته خود را می‌شناسد.

 یا به بیانی دیگر ملتی که گذشته خود را نمی‌شناسد، نمی‌تواند آینده‌اش را بسازد. معلوم نیست ایرانی‌های امروز مصداق این جمله باشند شاید هم گذشته را به خوبی می‌شناسند اما برای اثبات خودشان به گذشته بی‌اعتنا هستند.

در هر صورت چه آن را بشناسیم و بی‌اعتنایی کنیم و چه نشناسیم، در رفتار امروزمان نشانه‌های کاربست تجربه پیشینیان کمتر به چشم می‌خورد. بی‌توجهی به گذشته در عرصه‌های متفاوت و مختلفی قابل پیگیری است و رفتار اقتصادی دولت و مردم روابط این دو، یکی از بهترین عرصه‌های مشاهده این تغییرات است.


ادامه مطلب


طبقه بندی: تاریخی، 

اشتراک و ارسال مطلب به:

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1389/05/19 توسط : نقش جهان
  • تعداد کل صفحات : 4  صفحات :
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات