تبلیغات
نقش جهان - لهجه اختراعی در مسیر زاینده رود

نقش جهان

با سلام خدمت کلیه دوستان
چند روزی است که از شبکه یک سیما سریالی به نام در مسیر زاینده رود پخش میشه که به غیر از دو بازیگر بومی شهر اصفهان از جمله آقای مهدی باقر بیگی که لهجه اصیل و شیرین اصفهانی را به زیبایی صحبت میکنند بقیه بازیگران آن حتی نتوانسته اند حتی جمله ای صحیح از لهجه اصفهانی بیان کنند .

در مسیر زاینده رود

البته من خودم به علت مشغله کاری که بعد از افطار دارم اصلآ نمی توانم سریالهای ماه مبارک رمضان را تماشا کنم.ولی بر حسب اتفاق قسمت دوم این سریال را تماشا کردم که نکته ای جالب در این سریال اتفاق افتاد که جای سوال از آقای اسماعیل عفیفه، تهیه‌كننده سریال «در مسیر زاینده‌رود»دارد .
در این قسمت پدر بزرگ خانواده یک شوخی عامیانه با عروس خانواده کرد که عروس خانواده در جواب پدر بزرگ بیان کرد که آقا جون با من شوخی وارده نکنید .در لهجه اصفهانی وقتی عنوان شوخی وارده را به کار می برند که طرفین با هم شوخی بدنی داشته باشند !!!!!
خدمت آقای عفیفه بایستی عرض کنم که جا داشت قبل از ساخت این سریال کمی وقت خودتان را صرف شناخت دقیق لهجه و بیان اصفهانی میکردید . تا لازم نباشد که از مردم اصفهان عذر خواهی کنید .شما به نوعی زیرکانه قصد توهین به مردم شهید پرور اصفهان را داشتید آدم های شهر ما را از نظر اقتصادی فقیر ،طماع بی فرهنگ و......وکوچه های شهر ما تنگ و خراب و ویران اما این نکته را به شما یاد آوری میکنم که به لطف خدا و شهردار پرتلاش اصفهان و گواهی همه کسانی که از شهرهای مختلف به نصف جهان آمده اند اصفهان از نظر زیبایی و نظافت و ...در کل ایران نمونه و سر آمد است.
همه مردم عزیز کشورمان لهجه اصیل اصفهانی را در سریالهای قصه های مجید به خاطر دارند سریالی که سالهای سال ماندگار خواهد بود،ساده و بی آلایش  .بی بی این قصه که هم اکنون اسیر بیماری و  فراموشی است به خوبی و زیبایی تمام لهجه اصفهانی را به نمایش گذاشت چون بزرگ شده همین شهر بود .من فکر کنم کارگردان این سریال خواسته یا ناخواسته با اختراع این لهجه جدید و بیان جدید اصفهانی به مردم اصفهان توهین کردند.
جا داشت که تهیه کننده این سریال حداقل یک کودک 6 ساله اصفهانی را برای مشاوره  تلفظ صحیح لهجه اصفهانی به خدمت می گرفت!!!!!!!!!!!!!!
متاسفانه خلاء قانونی باعث شده که چنین سریالهای بی کیفیت و ناهمخوان با لهجه یک شهر ساخته شود چنانچه قانونی وجود داشت که هر سریالی که در هر شهری قرار بود ساخته شود ناظر کیفی آن سریال صدا و سیمای همان شهر بود و یا تحت نظارت صدا و سیمای اون شهر ساخته می شد چنین مشکلاتی به وجود نمی آمد.


عذرخواهی تهیه‌كننده «در مسیر زاینده‌رود»جالبه
اگر لهجه‌های اصفهانی در این سریال به خوبی ادا نشده‌است، من به نمایندگی از گروه از كلیه مردم اصفهان عذرخواهی می‌كنم.
تهیه‌كننده سریال «در مسیر زاینده‌رود» گفت: تلاشمان بر این بوده است در این سریال، اصفهان را با تمام ویژگی‌های فرهنگی، هنری و تاریخی‌اش به تصویر بكشیم تا از این شهر تنها یك كارت پستال دیده نشود.

اسماعیل عفیفه در گفت‌وگو با ایسنا، درباره انتقاداتی كه درباره لهجه برخی بازیگران سریال «درمسیر زاینده رود» عنوان می‌شود، خاطرنشان كرد: اگر لهجه‌های اصفهانی در این سریال به خوبی ادا نشده‌است، من به نمایندگی از گروه از كلیه مردم اصفهان عذرخواهی می‌كنم.

تهیه‌كننده «در مسیر زاینده رود» با اشاره به ساخت این سریال مناسبتی در مدت زمان كوتاه، یادآور شد: بخشی از ایرادات به این مساله برمی‌گردد كه ما فرصت زیادی برای ساخت این سریال نداشتیم. درآوردن لهجه‌های اصفهانی به نحوی كه مورد قبول مردم این شهر باشد، شاید به ماه‌ها تمرین نیاز داشت كه به دلیل فرصت كمی كه برای ساخت «در مسیر زاینده‌رود» در اختیار داشتیم، این امكان وجود نداشت.این هم یه دروغ دیگه

عفیفه اظهار كرد: این سریال توسط گروهی كه خودشان از صمیم قلب به اصفهان و فرهنگ این شهر علاقه دارند تولید شده‌است.این هم یه دروغ دیگه

وی در عین حال گفت: با پیشرفت قصه به نظر می‌رسد لهجه‌های بازیگران كم كم برای مردم عادت شوند و بتوانند از این عیب، چشم‌پوشی كنند.این هم یه دروغ دیگه

عفیفه كه پیش از این تهیه‌ی سریالهای چون «پس از باران» و «خانه‌ای در تاریكی» را نیز بر عهده داشته‌است، یادآور شد: در این دو سریال نیز با همین قضیه مواجه بودیم و چند قسمت اول با انتقاداتی به لحاظ لهجه بازیگران همراه بود، اما قصه كه پیش رفت، بینندگان این قرارداد را پذیرفتند تا ضعف‌هایی كه به لحاظ لهجه بازیگران وجود دارد را نادیده بگیرند.

تهیه‌كننده «در مسیر زاینده رود» سپس خاطرنشان كرد: وقتی قصه‌ی سریالی در یك شهرستان اتفاق می‌افتد برای فضاسازی و نزدیك شدن به آداب و رسوم آن منطقه سعی می‌شود از لهجه همان منطقه برای شخصیت‌ها استفاده شود. در سریال «در مسیر زاینده رود» نیز تلاش كردیم از بازیگران اصفهانی استفاده كنیم اما به علت اینكه بیشتر بازیگران اصفهانی در كار آقای امرالله احمدجو مشغول بازی بودند، موفق نشدیم تا برای تمامی نقش‌ها بازیگران بومی حرفه‌ای را جذب كنیم. بر این اساس بازیگرانی چون مهرداد ضیایی، مهران نائل، مهدی باقربیگی و تعدادی دیگر برای بازی در این سریال انتخاب شدند، اما درباره باقی بازیگران نتوانستیم به موردهای دلخواه دست پیدا كنیم؛ چرا كه طبیعتا این تعداد بازیگر حرفه‌ای كه به لهجه اصفهانی هم مسلط باشند را در اختیار نداریم.این هم یه دروغ دیگه

او گفت: برای اینكه بتوانیم روی این ضعف سرپوش بگذاریم، مهرداد ضیایی كه از بازیگران خوب این سریال است و اصفهانی نیز هست، با بازیگران تمرین و در مواردی لهجه‌ها را كنترل كرد اما بر خلاف آنچه به نظر می‌رسد، لهجه اصفهانی آهنگ خاصی دارد كه تقلید این لهجه را دشوار می‌كند.این هم یه دروغ دیگه

عفیفه اذعان كرد: ما نیز به هنگام ضبط صحنه‌ها متوجه شدیم كه لهجه‌ها آن طور كه باید و شاید قانع‌كننده نیست، اما فكر كردیم اگر مدتی از پخش سریال بگذرد مردم به این لهجه‌ها عادت كرده و بادیده اغماض به كار نگاه می‌كنند.

تهیه‌كننده «در مسیر زاینده‌رود» درباره نقد دیگری كه درباره نحوه به تصویركشیدن امكانات درمانی در اصفهان مطرح شده بود نیز گفت: در زندگی معمولی وقتی فردی دچار مشكل می‌شود راه‌حلهای مختلف را برای بیرون آمدن از آن سختی مرور می‌كند؛ در سریال ما تنها یك سكانس وجود دارد كه همراه بیمار به دكتر می‌گوید اگر لازم است مجروح را به تهران منتقل كنند؛ او فردی است كه دچار وضعیت سختی شده و سعی می‌كند به هر ترتیبی از این سختی بیرون بیاید؛ با این حال پزشك به او متذكر می‌شود كه نیازی نیست بیمار را به تهران منتقل كنند و امكانات درمانی در بیمارستان اصفهان وجود دارد. ضمن اینكه شكل و شمایلی كه از بیمارستان نشان داده می‌شود نیز حاكی از وجود امكانات كافی پزشكی در آنجاست.این هم یه دروغ دیگه

عفیفه سپس گفت: در سریال «در مسیر زاینده‌رود» اصفهان تنها در بناهای سنتی این شهر خلاصه نشده است و بخش‌های مختلفی از این شهر شامل خیابان‌های مدرن، تاسیسات و باشگاه‌های فوتبال آن، همه به تصویر كشیده شده و حاكی از شهری پیشرفته و مدرن است.این هم یه دروغ دیگه

تهیه‌كننده در مسیر زاینده رود در پایان از همكاری مردم خونگرم اصفهان و نهادهای مختلفی كه با این پروژه همكاری صمیمانه‌ای داشتند تشكر و ابراز امیدواری كرد كه حاصل نهایی سریال «در مسیر زاینده رود» در شأن مردم فرهنگ دوست اصفهان باشد.این هم یه دروغ دیگه ما این لطف شما را نمی خواهیم.

طبقه بندی: عمومی، 

اشتراک و ارسال مطلب به:

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 1389/05/27 توسط : نقش جهان

چهارشنبه 1389/06/3 23:02
سلام
واقعها متاسفیم
آبروی اصفهانیها را با این سریالشون بردند
علی دهقانی
دوشنبه 1389/06/1 23:11
سلام خسته نباشید وبلگ قشنگی داشتید اگه زحمت نیست كد چت روم خود را به ما هم بدهید با تشكر اگه حاضرید تبادل لینك كنیم؟
شهرام
دوشنبه 1389/06/1 02:11
آپم´´´´´´´´´´´,;****,´´´´
´´´´´´´´´´´´,*¨¨,“¨¨*,´´´
´´´´´´´´´´´,**¨¨¨@“;“;;-…
´´´´´´´´´-,¨**¨¨¨¨“)““-““““
´´´´´´´´//,***¨¨¨¨*
´´´´´´´(,(**/*“¨““¨¨*
´´´´´´((,*/*;);*)¨¨¨¨*
´´´´´((,**)*/**/¨¨¨”¨*
´´´´,(,****.:)*¨¨¨¨¨¨*
´´´((,*****)¨¨¨¨¨¨¨*
´´,(,***/*)¨*¨¨¨¨,¨*
´´,***/*)¨*¨¨,¨*
´)*/*)*)*¨¨*
/**)**¨¨“\\)\\)
*/*¨¨¨¨,...)!))!).....,(
“,¨¨¨¨_)--“--“------/_.

آپم
آپم
آپم
کلبه عشق
شنبه 1389/05/30 11:50
همشهری عزیز سلام
خواستم تشکر کنم از اینکه زحمت کشیدی و تو وبلاگت از هر دری مطلب گذاشتی خیلی استفاده کردم ممنون و همینطور ممنون که به کلبه ام اومدی
بازم منتظرتم
بهترین ها رو برات ارزو میکنم

درسی که پرنده میدهد پرواز است
در درس پرنده صد هزاران راز است
شاگرد پرنده باش که از افلاک است
که این راه زمین همیشه دست انداز است
mohammad
جمعه 1389/05/29 16:27
سلام
ماشاالله خیلی وبلاگ پرباریه
درباره پست هم باید بگم انتظار بیشتر از این از سریال های ایرانی داشتید؟!؟!
موفق باشید
عسل
جمعه 1389/05/29 11:59
بروزم
عسل
جمعه 1389/05/29 11:57
سراغت را از ثانیه های رفته می گیرم
چه خموشند این ثانیه ها
وقتی که نیستی
و چه خشن
در نبودنت با من به مبارزه بر می خیزند
دلم برای تو تنگ است
و در برودت این لحظه های تنهایی
چگونه بی تو بمانم
تو ای طراوت پاک سپیده های قشنگ
تو ای زلالی امواج برکه های نجیب
چگونه با تو بگویم
دلم برایت تنگ است

s.m
جمعه 1389/05/29 04:33
منم موافقم با نظرات شما دوستای عزیز....همه ی سریال های امسال آبگوشتیه این از ملكوت كه فرشته رو اینقدر زشت درستش كردن..از كی تاحالا تو برزخ یا همون جا كه رفته وانت بوده؟مرده شور این نقش كه شریفی نیا بازی كرده... از این سریال كه بگذریم درمسیر زاینده رود با این لهجه ی افتضاح مثلآ اصفهانی این همه بازیگر اصفهانی داشتیم چرا ازونا استفاده نكردن این مسعودم كه خوب حرف میزدم كه مرد سرسنگین بود بازی نمیكرد....میخوان رو دست فارسی1 رو بیارن نتونستن ریدن با این فیلماشون... اینم از جراحت كه اگه یه همچین چیزی از فارسی1 پخش میشد بدآموزی داشت كه چرا دختره تو نامزدی با پسره رابطه داشتنو حامله شده.... ازاینم كه بگذریم فیلم فاصله ها كی تا حالا تو این جامعه ی ایران پسری اینقدر خرو گاگول بوده كه به همین راحتی از یه دختر گول بخوره و ساده باشه آخرشم كه دختره بیتارو بهش تجاوز كردن و انداختنش تو بیابون...این فیلما كه پخش میكنن چه فرقی با فیلمای فارسی 1 كه پوزتونو زده داره ؟فرقش فقط یه به ظاهر بی حجابیه كه تو ایران هركی حجاب داره هر غلطی میكنه ولی زیر حجاب..نمونش همین فیلماتونه.........فقط وفقط فارسی 1 رو عشقه...عذر میخوام اگه از كلمات غیر اخلاقی استفاده كردم ولی باید میگفتم...
کلبه عشق
چهارشنبه 1389/05/27 23:02
خواستم بگم از مطالب وبلاگت خوشم اومد با اجازه و با افتخار لینکت کردم.
پاسخ نقش جهان : ممنون من هم شما را لینک کردم
کلبه عشق
چهارشنبه 1389/05/27 22:56
سلام دوست عزیز
اره منم کاملا با نظرت موافقم اینجور فیلمها رو فقط اصفهانی ها میتونن خوب بازی کنن واقعا لهجه اصفهانی تو این سریال به مسخره گرفته شده.
راستی میتونم بپرسم شما هم اصفهانی هستین؟

خوشحال شدم با وبلاگت اشنا شدم همه مطالبی توش هست سر فرصت میام میخونمشون.

خوشحال میشم به کلبه ام سر بزنی و نظرتو بگی.

الهی!
روحم نا پخته است و
جسمم ضعیف
در عشق ناشی امُ
ابتدای راه
مرا به ذبح اسماعیل ها
میازما
مباد شرمنده ترین باشمپاسخ نقش جهان : سلام ممنون از نظر شما .بله من اصفهانی و عاشق شهر و دیارم هستم .
مجید
چهارشنبه 1389/05/27 21:22
سلام
جانا سحن از زبان ما میگوئی

دست شما درد نکنه واقعآ همینطوره !

کافی بود آقایون از آقای جهانبحش سلطانی کمک میگرفتند

موفق باشید
پاسخ نقش جهان : بله خوشبختانه آقای سلطانی که یکی از بهترین بازیگران ایران هم هستند زاده و بزرگ شده منطقه ماربین (رهنان) هستند و این برای ما مایه افتخار است.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
/* www.veldan.tk */